تحلیل روایت زنان مبتلا به بیماری ام اس از خدمات توانبخشی در موسسه خیریه

  • زهرا لطفی فروشانی 1
دومین کنگره ملی مشاوره توانبخشی ایران, دوره 2 شماره 1 (1402)
چاپ شده: 2024-04-09

چکیده

زمینه و هدف: بیماری مزمن باعث کاهش خودمختاری و استقلال فرد می‌شود که همین امر عاملی برای عزت‌نفس پایین و عوارضی چون افسردگی، پرخاشگری و سوء‌مصرف مواد می‌شود که اثرات بیماری مزمن را نیز بیش‌تر خواهد کرد. بنابراین نیاز است که اقداماتی برای غلبه بر عزت‌نفس پایین آنان شود. توانبخشی زنان به عنوان نیمی از جمعیت که تضمین‌کننده سلامت خانواده و جوامع است باید مورد توجه قرار بگیرد. ایجاد خدمات مشاوره فردی و گروهی به صورت رایگان برای زنان مبتلا به بیماری ام اس می‌تواند اثرات منفی بیماری مزمن را کاهش دهد.

روش تحقیق: این مطالعه از روش کیفی و از نوع تحلیل‌روایت استفاده شد. نمونه به صورت هدفمند از زنان مبتلا به بیماری ام اس که در موسسه خیریه بقیه‌الله خمینی‌شهر عضو بودند مصاحبه گردید. بعد از 17 مصاحبه، داده‌ها به اشباع نظری رسید و پاسخ‌ها تکرار شدند. مدت زمان مصاحبه از 40 تا 120 دقیقه به طول انجامید. مکان مصاحبه به انتخاب مصاحبه‌شونده صورت می‌گرفت. برای افزایش اعتبار مطالعه، از روش‌های کنارگذاشتن‌ دانش‌ قبلی محقق، استفاده از نظرات محققان مختلف در جهت تحلیل درست و بی‌طرفانه، اعتبار پاسخگو و برگشت‌ به ‌شرکت‌کنندگان و سؤال از آنها هنگام تجزیه ‌و تحلیل‌‌داده‌ها استفاده گردید. قبل از اجرا، ابتدا در مورد هدف پژوهش و همچنین تضمین محرمانه‌بودن اطلاعات، به مشارکت‌کنندگان توضیح داده می‌شد. با اخذ رضایت‌، مشارکت‌کنندگان به صورت آگاهانه در تحقیق شرکت کردند.

یافته‌ها: این موسسه خدماتی توانبخشی مختلفی از جمله مشاوره‌های گروهی یک روز هفته، سخنرانی متخصصان به صورت ماهانه و مشاوره فردی در صورت درخواست بیمار به صورت رایگان در اختیار بیماران مزمن قرار می‌دهد. زنان این موقعیت را خوب ارزیابی می‌کنند و از خدمات متنوع استقبال می‌کنند. مشاوره گروهی برای زنان دربرگیرنده انرژی مثبت و انگیزه است. همچنین صحبت با همتایان در مشاوره گروهی به ارتقا عزت نفس آنان کمک می‌کند. سخنرانی های علمی سبب آشنا شدن بیش‌تر با بیماری و روش‌های مختلف مکمل دارویی مانند سبک‌های ورزش، روان درمانی و غیره می‌گردد. مشاوره های فردی نیز توانسته است زنان را از بحران‌های روحی و سخت این بیماری از زمان تشخیص و حین درمان کمک دهد. در مجموع این شرایط برای زنان، تمجید از خدمات موسسه خیریه را در پی ‌داشته است و می‌توانند فرد را از وضعیت تنش‌آور به فردی تاب‌آور و سازگار تبدیل کنند

نتیجه گیری: این موسسه امکاناتی را فراهم آورده تا زنان بدون دغدغه مالی از خدمات مشاوره بهره ببرند. نتایج این پژوهش می‌تواند نیاز ضروری زنان درگیر بیماری مزمن به خدمات مشاوره را نشان دهد. با توجه به تاثیرات بالای این خدمات در زنان مبتلا به ام اس پیشنهاد می‌شود در برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری‌ها در کنار دارو درمانی، خدمات بهداشت روانی برای این قشر مورد توجه قرار بگیرد.

کلمات کلیدی: زنان، ام اس، توانبخشی، خیریه، تحلیل‌روایت

ارجاع به مقاله
[1]
لطفی فروشانی ز., “تحلیل روایت زنان مبتلا به بیماری ام اس از خدمات توانبخشی در موسسه خیریه”, Tavan, ج 2, ش 1, آوریل 2024.

  • دفعات مشاهده مقاله: 4