تأثیر استرس مالی بر طلاق: مروری نظام‌مند

  • امیررضا کبودوند 1
  • 1 دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی
دومین کنگره ملی مشاوره توانبخشی ایران, دوره 2 شماره 1 (1402)
چاپ شده: 2024-04-09

چکیده

زمینه و هدف: استرس مالی به‌عنوان یک عامل خطر شناخته شده برای تنش‌های زناشویی و طلاق، ضرورت بررسی عمیق‌تر این موضوع را آشکار می‌کند. این مطالعه مروری نظام‌مند باهدف جمع‌بندی یافته‌های علمی در خصوص رابطه بین استرس مالی و طلاق، به بررسی مطالعات اخیر منتشر شده بین سال‌های 2018 تا 2024 می‌پردازد.

روش: برای شناسایی مطالعات تجربی مرتبط، جستجوی نظام‌مندی در پایگاه‌های اطلاعاتی PsycINFO، Google Scholar، PubMed، Web of Science، SID و Magiran، با استفاده از کلیدواژه‌های لاتین "Financial Stress"، "Divorce"، "Communication"، "Satisfacion" و "Coping" و معادل فارسی آن‌ها صورت گرفت. معیارهای ورود به مطالعه شامل سال انتشار بین ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۴، کاوش در ارتباط استرس مالی و طلاق و استفاده از روش‌های پژوهش تجربی بود. در نهایت، 20 مقاله مرتبط با هدف مطالعه انتخاب شد.

یافته‌ها: نتایج این مطالعه نشان داد که استرس مالی به طور مستقیم و غیرمستقیم بر طلاق اثر می‌گذارد. افزایش ارتباطات منفی، کاهش رضایت زناشویی و عدم تعادل قدرت در زوجین، به‌عنوان سازوکارهای اصلی این رابطه شناسایی شدند. علاوه‌برآن، عوامل تعدیل‌کننده‌ای مانند وضعیت اقتصادی - اجتماعی، هنجارهای فرهنگی و راهبردهای مقابله‌ای فردی نیز بر این رابطه اثر می‌گذارند.

نتیجه‌گیری: استرس مالی به‌عنوان یک پدیده پیچیده، نقشی انکارناپذیر در فروپاشی ازدواج‌ها ایفا می‌کند. درک اثرات چندوجهی آن بر زوجین می‌تواند به طراحی و توسعة مداخلاتی مؤثر برای حمایت از افراد و زوج‌هایی که با چالش‌های مالی روبرو هستند و ارتقای پویایی و انعطاف‌پذیری در روابط زناشویی کمک کند.

کلمات کلیدی: استرس مالی، طلاق، رضایت زناشویی، مقابله

ارجاع به مقاله
[1]
کبودوند ا., “تأثیر استرس مالی بر طلاق: مروری نظام‌مند”, Tavan, ج 2, ش 1, آوریل 2024.

  • دفعات مشاهده مقاله: 624